south-side talents

Jerkin´

Byl vytvořen studenty z jižní čtvrti Robertson Boulevard, staly se z nich obrovské hvězdy na internetu a jejich sláva vykouzlila z domácích videí YouTube trhák  - nový tanec Jerking.

Julian Goins, 15letý vůdce Ranger $, pětičlenná taneční crew, vymyslel kroky jako jsou: Tippy Toe, Charles Montana, Dominic Thomas, Jack-in-the-box, Spins, Bounces, Gliding backward in the Reject, pohyb, který se podobá  Running Man a  dance-floor step z 80´ let, ale v opačném směru.

Tento tanec se dostal do světa přes dva teenagery a rappery, NEW BOYZ, v jejich písničce  “You’re a Jerk”.

Při pohledu z formálního hlediska, řekla Sally Sommer, taneční historička, která vyučuje na Florida State University, že jerking může být pouze bratrancem “lambády nebo twistu.” Určitě je, paní Sommer uvedla, že je méně fyzicky náročný, než krumping nebo vogueing nebo jiné vysoce kvalifikované a inovativní městské formy tance. Ale Lambáda byla móda. Twist byla móda. A jerking, jak mu jeho stoupenci říkají, má kulturní rezonanci, která obsahuje životní styl a hlavně jeho hlavní krok Tippy Toe.

Tanečníci jerkingu mají pravidla k módě, která vyžaduje úzké džíny, tlusté zlaté řetězy a trička s charakterem, jako jsou například: SpongeBob, SquarePants and Oscar the Grouch. Jerking je “jako je tato obrovská společná koláž, všechny tyto dospívající děti se scházejí ke spolupráci”, řekl pan Hasan, filmový režisér.

Chad Batka pro The New York Times řekl, že prvky tohoto tance mohli vzniknout v gangsterské kultuře, a že některé taneční pohyby jerkingu jsou jen o málo víc než riffy na osvědčené gangsta kroky, jako je C-walk, nebo Crip Hoover Stomp. Ale celkový duch tohoto hnutí je daleko od lidí s kriminálním životem. Paní Moscowitzová řekla: “dobrý, čistý komerční typ.” 8-)

Snad nejpřesvědčivější věc, o jerking, řekl Randall Roberts, hudební redaktor LA Weekly, je to, jako šikovně zmanipulované praktiky webu, odčištění kultury historického kontextu, volně použité pomůcky, které přijde do ruky náhodně. “Je to, jako zapomenutí, že se věci jako gangsta rap nikdy nestaly,” řekl.