south-side talents

House dance

Jeden ze stylů street dance, který je v České republice relativně mladý, protože se k nám dostal později než např. new style a poppin´. Tancuje se už podle patrného názvu - na house music. Ve vývoji tohoto stylu se významnou měrou podílela města New York a Chicago, kde se tančí jeden z nejlepších housů.
Hlavními prvky house dance jsou Footwork, Jackin a Lofting.
Základem v housu je uvolnit své tělo a nechat se vést hudbou. Důležitý je zejména pohyb nohama a tělem. Nelze ho jednoznačně determinovat, protože se vyvíjí ze dne na den a vychází z tanečníkovy kreativity a stylu.
Přesto house můžeme rozdělit na dva základní druhy: latino house a jackin house. Jackin house naopak velice využívá hrudníku. Pohyb hrudníku (jackin), který je nejhlavnější pohyb v housu, je zde nepostradatelný a měl by být náplní celého tance. U nejlepších tanečníku jacking housu můžeme vidět jejich velmi lehké nohy a o to právě jde. Nohy se musí stát lehkými a uvolněnými. Měly by se zvedat hodně do výšky a došlapovat na špičky. Rozhodně ne dupat jako například u krampu. V latino house není tak důležitý pohyb hrudníkem, jako správné používaní těla a nohou. Latino proto, že vychází z latinsko-amerických tanců. To znamená, že můžeme vidět podobnost kroků ze salsy nebo z podobných tanců. K nohám se přidávají boky a celé tělo.
Hlavní přispěvatelé house dance scény v USA patří Byron Cox, Brian “Footwork” Green, Shannon Mabra, Tony McGregor, Marjory Smarth, Shannon Selby, Caleaf Sellers, Ejoe Wilson, Terry Brooklyn a Tony “Sekou” Williams. Mnoho dalších tančí v místech jako The Warehouse v Chicagu, Paradise Garage a The Loft v NYC .