south-side talents

Street Dance

Street dance, více formálně známý jako vernacular dance, je zastřešující termín používaný pro popis tanečních stylů, které se vyvinuly mimo tanečního studia v libovolném otevřeném prostoru, jako jsou ulice, taneční večery, bloky stran, parky, školní dvory a noční kluby, atd.

Začal se objevovat ve Spojených státech v roce 1970.

Tyto tance jsou často improvizované a mají sociální charakter, podporují spolupráci a kontakt s diváky a s ostatními tanečníky.

Od příchodu sdílení videjí na internetu se rozšířil street dance do celého světa mezi lidi se stejným hudebním zájmem. Proto se street dance odkazuje na moderní vernacular dance s termínem “street”, protože je přesnější a protože hodně z moderního světa je nyní urbanizovaný.

Street Dance zahrnuje všechny “pouliční tance”, ve kterých si nachází stále větší oblibu mladá generace teenagerů (ve věku deseti až do třiceti let). Pro street dance jsou typické tzv. Battles (jamming), kdy jednotlivci, dvojice nebo skupinka lidí tančí proti sobě.

Všechny tyto tance jsou neoddělitelně spjaty s konkrétní hudbou a životním stylem.

Kdo může tančit street dance?

Street dance je určen zejména pro mladé lidi, kteří chtějí vyjadřovat své názory skrze tanec a hudbu. Prvky jsou náročné na koordinaci, na druhou stranu můžete začít i bez lepší kondice.

Proč právě street dance?

Street dance patří mezi moderní formy pohybu, které jsou vynikajícím odreagováním. Je vyhledávaný zejména mezi mládeží, kterou na jednu stranu láká tanec, ale na druhou stranu jim ostatní formy tance nevyhovují.

Co je pro street dance potřeba?

Street dance není příliš náročný sport na vybavení, potřebuje víceméně jenom pohodlné oblečení a obuv.